Ahşap sağlıktır.

Ahşap Ev

Bursa Ahşap Ev Hakkında

Ahşap evlerin daima herkes tarafından ilgi çekilen bir yanı olduğu aşikardır. Sessizliği, dinlenmeyi ve huzuru akla getiren ahşap ev bir bakıma doğallığı da temsil eder. Tüm dünyada kendine önemli bir yer edinmiş olan ahşap evler, ülkemizde de Anadolu’da çok yaygındır.

Zaman içinde ise modern mimaride kendini iyice kabullendiren ahşap evler, günümüzde şehirleri kaplayan beton evlerden biraz olsun kurtulmak ve nefes almak adına çok önemli yapılardır.

AHŞAP EVLERİN YAPIMI

Ahşap evler hepimizin bildiği üzere ağaçtan yapılmaktadır. Ancak ahşap ev yapımında kullanılan ağaç türleri ihtiyaca ve isteğe göre farklılık gösterebilir. Ahşap evlerin kaliteli ve dayanıklı ağaçlardan yapılması gerekmektedir. Bu uzun yıllar sağlamlık açısından önemlidir. Çünkü evin maruz kalacağı olumsuz hava şartları, eğer kaliteli ağaçtan değilse ahşap evin sonunu getirebilir.

İstenilen alana belli bir plan içinde inşa edilen ahşap evler sağlam bir zeminin üzerine oturtulur. Ahşap evler ağaçtan üretildiğinden hep canlı kalır ve bu ağaçlar nefes alan ağaçlardır.

AHŞAP EVLERİN OLUMLU ETKİLERİ

Ahşap bir eve sahip olmak demek psikolojik ve fizyolojik açıdan sağlıklı olmak demektir.  Fizyolojik açıdan bahsetmek gerekirse; ağaçtan yapılan bir ev daha öncede değindiğimiz gibi nefes alır ve bu bakımdan hep oksijen açısından temizdir. Bu sayede astım, böbrek hastalıkları, dolaşım bozuklukları, romatizma gibi bazı hastalıkları önler ve bu hastalıklara sahip olan kişilere iyi gelir.

Psikolojik açıdan baktığımızda bu evler huzur veren evlerdir. Kışın ayrı bir korunaklık hissi yazın iste özgürlük hissi uyandırır. Eğer ahşap ev doğanın içindeyse hayattan keyif almayacağınız bir dakika bile düşünülemez. Günlük hayatın stresinden uzak, sessiz doğa ile iç içe aktif bir dinlenme imkanını sadece ahşap evler sağlar.

AHŞAP EVLERİN SAĞLAMLIĞI

Ahşap evlerin bir diğer hayati önem taşıyan avantajı ise depremlere dayanıklı olmasıdır. Depremlerde insanların ölmelerinin en büyük nedeni göçen beton yığınlarının altında kalmasından kaynaklanır. Ahşap evlerde ise kolay kolay çökme yaşanmaz. Bunun nedeni yapının her bir yanının bir bütün ağaç silsilesinden yapılmış olmasıdır. Ayrıca her hangi bir çöküntü oluşması halinde dahi, insanların ölüm riskinin çok düşük olmasıdır. Ayrıca bu evlerin onarımı da beton evlere nazaran daha çabuk ve pratiktir.

Ahşap evlerin en şaşırtıcı avantajlarından biri ise olası bir yangın felaketinde diğer beton ve çelik yapılardan daha korunaklı olmasıdır. Çünkü beton ve çelik bir yapı yangında çökmeye neden olan ısı derecesi ahşaba göre daha düşüktür. Ağaç evler yangın anında 1 saat kadar çökme yapmayacak kadar dayanıklıdır. Bu sayede içeride mahsur kalan insanları kurtarmak için gerekli vakit sağlanmış olur. Ancak beton evler 15 dakika içinde çökebilir.

Bursa Ahşap evler, yaşamı tamamen değiştirir ve yaşam kalitemizi yükseltir, değerli ve unutulmaz anılar biriktirir. Huzur içinde bir yaşamın kapılarını sonuna kadar açar.

 

× WhatsApp İletişim